Jdi na obsah Jdi na menu
 


Major Zeman-studna(podrobnosti o filmu)

1. 3. 2008

 

Zajímavosti

Kriminální příběh s politickým podtextem z roku 1969.

Obsazení a štáb

Hlavní postavy

Vladimír Brabec...Jan Zeman
Vladimír Ráž...MUDr. Veselý
Ladislav Mrkvička...Mirek Stejskal
František Němec...Žitný

Vedlejší postavy

Vladimír Bičík...Hádek
Jaromír Crha...otec dr. Brůny
Libuše Geprtová...Manka
Darja Hajská...žižkovská bába
Karel Houska...psychiatr
Valérie Kaplanová...matka dr. Brůny
Josef Kubíček...dr. Brůna
Míla Myslíková...Doupětová
Čestmír Řanda...Hora
Petr Skála...Koštýř
Oldřich Velen...Hurych
Robert Vrchota...Seydl
Miroslav Zounar...Maštalíř

Režie

Jiří Sequens

Scénář

Jiří Procházka

Hudba

Zdeněk Liška

Kamera

Václav Hanuš
Josef Hanuš

_____________________________________________

Už jako čekatel SNB nastupuje Jan Zeman do svého nového působiště, Kateřinské Hory. Na silnici k vesnici se potkává s pomocníkem VB Velenským, který mu jel původně naproti německým autem, ale pro poruchu nemohl dojet. Potkává tak prvního z kolegů, druhým je náčelník místní služebny Vydra, který už Zemana netrpělivě očekával jako pomocníka. Na oslavu jeho příjezdu narazí soudek s pivem, který sehnal Velenský. Ještě před příchodem do služebny se setkávají s německým bláznem, který chce po Zemanovi ta-ta tabák. Vydra vysvětluje, že je to jeden ze skupiny bláznů, kteří obývají místní zámeček a je naprosto neškodný. Při vybalování věcí ve svém pokoji, vidí Zeman z okna do zahrady zámku, kde je dramatická honička po uprchlém bláznovi, zřízencům pomáhají i psi. Rozhodne se situaci prověřit na místě.

Od lékaře těchto postižených, doktora Wolfa se dozvídá, že se jedná o duševně nemocné německé vojáky, kteří ale už brzy opustí Kateřinskou horu v chystaném odsunu. Pozve Zemana k sobě na schůzku, kde říká, že studoval v Praze a obdivuje Mozarta. Také by rád pomohl těmto nebožákům alespoň tím, že je dopraví domů. Vydra by rád už tuto věc měl za sebou a pověří doprovodem odsunu právě Zemana. Toho při odchodu od Wolfa zastavuje správce objektu zámku a chce Zemana podplatit s tím, že chce zůstat tady. Bojí se, že v Německu bude popraven. Vše sleduje ukryt za stromem jeden ze zřízenců a potají míří na Zemana pistolí. Po rozmluvě s náčelníkem Vydrou jdou oba za tímto správcem, ale už ho nacházejí oběšeného. Podezřelé je chování pomocníka VB Velenského, který nezvykle s odsunem spěchá a přehnaně se angažuje. Ještě před odjezdem Zeman opět navštěvuje zámeček a nechává si nastoupit všechny pacienty. Ti na zahradě pracují a Zeman chce konkrétně vidět toho uprchlíka na jehož honičce byl svědkem. Je mu ukázán muž s obvázanou hlavou, ale s viditelně zdravými prsty, které měl při honičce pokousané od psa. Zeman v tu chvíli vše pochopí a nechává nastoupené postižené připravit k odjezdu.

Sám pak na zahradě v jednom rozkopaném místě nachází mrtvolu skutečného pacienta. V tu chvíli se objevuje doktor Wolf a na Zemana míří pistolí s tím, že místo opravdových bláznů odjedou v transportu vojáci wehrmachtu. Ze Zemana se tak stává rukojmí a je zajat. Mezitím se činorodý Velenský snaží získat z pod psí boudy ukrytou schránku se šperky. Je však umlácen lopatou jedním z Wolfových přisluhovačů. Zatím do zámku přijíždí autobus pro nemocné a s ním i posádka vojáků jako doprovod. Vidí, že Zeman je rukojmí dr. Wolfa a tak na příkaz Vydry nemají střílet, pouze zaujmou pozice. Autobus už je nastoupen a u předního skla je doktor Wolf, který drží v šachu pistolí Zemana uvnitř autobusu. Náhle dostane Honza myšlenku, jelikož vidí v autobuse i blázna, který chtěl po něm na začátku tabák, upozorní ho na sebe pohledem, ten zmateně opětuje prosbu o kuřivo a z toho se spustí rvačka Zemana s Wolfem, kteří vypadávají ven. V tom okamžiku vojáci zahajují střelbu na autobus a němečtí vojáci ji opětují. Někteří jsou však zastřeleni a zbytek je vyveden z už hořícího autobusu. Mezitím pokračuje rvačka Wolfa se Zemanem, ve které ale doktor vítězí a chystá se uprchnout, přesnou střelou náčelníka Vydry je však usmrcen. Ten slibuje Zemanovi za hrdinství jeho první povýšení ve sboru

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

studna

(eva, 2. 3. 2008 9:50)

jo to je pekny ale chtela bych to video ze studny