Jdi na obsah Jdi na menu
 


UFO-tajemství vesmíru

28. 2. 2008

Zkratka UFO označuje doslova cokoliv, co létá, a co svědci nedokážou identifikovat. Vůbec to není synonymum pro mimozemskou kosmickou loď, třebaže je zkratka UFO takto širokou veřejností chápána, a dokonce se někdy v souvislosti s mizením lidí popisují únosy do UFO. Výraz létající talíře vznikl v červnu 1947, kdy pilot hledající pohřešované letadlo nad Rainier Mountains ve státě Washington poskytl informaci o pozorování formace objektů ve tvaru půlměsíce. On sám si myslel, že sleduje utajovaný typ letadla a nikdy objekty nepopsal jako talíře. Jeho náčrtky se od tvaru talíře zřetelně odlišují. Řekl pouze, že se vzduchem pohybovaly jako talíře poskakující po vodě. Jeden novinář z tohoto přirovnání udělal létající talíře a termín se okamžitě ujal. Od té doby se v případě UFO pozorují převážně talířovité tělesa, což dokazuje, že tento tvar je spíše výsledkem nedokonalosti lidského vnímání než skutečnosti. Podobný proces fungoval i při vlně pozorování roku 1896. Tehdy lidé viděli jenom zářící světla. Jakmile začaly kolovat dohady, že to jsou vzducholodi, byly hlášeny obrysy vzducholodí. U nás jsou pozorovány nejčastěji světelné koule.

Vlna neidentifikovaných létajících objektů začala ve větší míře už od třicátých let ve Skandinávii. Absolutní vrchol byl zaznamenán v roce 1946, kdy ze Švédska, Norska, Dánska a Finska bylo hlášeno více než dva tisíce neobvyklých pozorování. Zpočátku se ukazovaly světelné jevy, které byly dávány do souvislostí s působením pašeráckých band. Později lidé začali hlásit objekty podobné raketám. Někdy se tento neidentifikovaný létající objekt hnal fantastickou rychlostí oblohou, jindy se pohyboval velmi zvolna. 19. července 1946 svědkové přihlíželi, jak se jedna z raket zřítila do jezera Kolmjärv ve Švédsku. Švédská vláda zahájila vyšetřování, které po čtyřech měsících uzavřela prohlášením podle kterého se nepodařilo zjistit původ ani podstatu těchto jevů. Podobné objekty pozorovali i v severním Řecku, kde je považovali za ruské rakety.

Mezi nejdůležitější průzkumníky popsaného fenoménu patří Carl Sagan, Jacques Vallée či Josef Allen Hynek. V případech blízkých setkání je občas přítomno záření, které zastavuje motory automobilů, působí popáleniny na pokožce svědků atd. Nic však nedokazuje mimozemskou realitu tohoto jevu. V souvislosti s tímto fenoménem stojí za pozornost muži v černém.


 

Náhledy fotografií ze složky


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář